Olej kokosowy jego zastosowanie oraz właściwości lecznicze

Do codziennej diety należy dodawać produkty wysokiej jakości i zdrowe. Olej kokosowy nierafinowany (https://www.bee.pl/9116-olej-kokosowy) to najbardziej popularny superfood na świecie. Powstały tysiące badań dowodzących, że olej kokosowy, to najzdrowszy produkt spożywczy na świecie. Dlatego drzewo kokosowe uważane jest przez wielu za “drzewo życia”. Olej kokosowy to ogromne bogactwo drogocennych tłuszczy. Powstaje on w wyniku tłoczenia świeżego lub suszonego miąższu kokosa. W temperaturze 25 stopni Celsjusza ma postać stałą i charakteryzuje go biała barwa. Natomiast przyjmując postać płynną staje się bezbarwny. Olej kokosowy w 90 procentach zbudowany jest z nasyconych kwasów nasyconych, a to sprawia, że staje się on odporny na działanie wysokich temperatur. Dlatego cechuje go wysoki stopień zadymienia do -175 stopni Celsjusza. Olej kokosowy nierafinowany jest najmniej przetworzonym produktem, a co za tym idzie jest najbardziej wartościowy. Najlepszy olej tłoczony jest ze świeżego miąższu. Ekologiczny,  nierafinowany olej cechuje orzechowo-kokosowy zapach oraz smak. Zawiera w sobie bogactwo wartościowych bioaktywnych składników.

Wartości odżywcze oleju kokosowego nierafinowanego

Olej kokosowy bardzo rzadko występuje w naszej diecie. Natomiast w niektórych częściach globu stanowi on podstawowy składnik pożywienia. Zdecydowana większość tłuszczów spożywanych na co dzień jest trawiona bardzo długo przez ludzki organizm. Tłuszcze występujące w oleju kokosowym są idealnym źródłem energii, ponieważ zostają utlenione w 3-stopniowym procesie. Inne kwasy natomiast przechodzą przez 26-etapowy proces utleniania.

Właściwości lecznicze nierafinowanego oleju kokosowego

W medycynie tradycyjnej olej stosuje się leczniczo w infekcjach i biegunkach. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Dlatego z powodzeniem można go stosować na atopowe zapalenie skóry i do dezynfekcji. Olej kokosowy zawiera 50 procent kwasu laurynowego, który podczas trawienia zostaje przekształcony w substancje zwaną monolauryną.